Rozmowy „Nowych Książek”

Kastet zamiast ewangelii. Z Szymonem Rudnickim rozmawia Michał Przeperski

Recenzje

Nasza okładka

Jan Wilkowicz Idą brunatni (S. Rudnicki: Falanga)

Historia

Tomasz Siewierski Sprawiedliwa i inni (A. Bikont: Sendlerowa)

Arkadiusz Morawiec Polak Polakowi (M. Szejnert: Wyspa Węży)

Antoni Kroh Krakowska Czarna Trzynastka (P. Mysłakowski: Moja Trzynastka)

Wojciech Stanisławski Zagłada na czarnoziemach (A. Applebaum: Czerwony głód)

Kamil Kartasiński Hitler. Państwo to ja (P. Longerich: Hitler)

Barbara Kasprzyk Wojenny wyścig po konie (E. Letts: Koń doskonały)

Michał Przeperski Honecker kontra Solidarność (F. Gańczak: Polski nie oddamy)

Jan Olaszek O polskich miesiącach raz jeszcze (J. Skórzyński: Nie ma chleba bez wolności)

Historia | Architektura

Przemysław Trzeciak Tajniki Partenonu (M. Beard: Partenon)

Michał Stanisław Jasiński Rzut przyziemia świątyni nauki (A. Wójtowicz: Metamorfozy Pałacu Staszica)

Anna Woźniakowska Powabna siedziba upiora (D. Babilas: Opera Paryska Palais Garnier)

Historia | Moda

Małgorzata Możdżyńska-Nawotka Przygody koszuli (A. Drążkowska: Historia bielizny od XIV do końca XIX wieku)

Małgorzata Możdżyńska-Nawotka Paradoksy mody (E. Rzechorzek: Moda Polska Warszawa)

Kultura | Sztuka

Agnieszka Karpowicz Rozbieranie mitów (A. Szydłowska: Od solidarycy do TypoPolo)

Anna Manicka Komunikacja wizualna, czyli diagram (K. Lenk, E. Satalecka: Podaj dalej)

Sztuka

Ewa Sławińska-Dahlig Wokół piękna muzyki (A. Jarzębska: Spór o piękno muzyki)

Antoni Kroh Muzyka, muzyka, górolsko muzyka (M. Małanicz-Przybylska: Między dźwiękami Skalnego Podhala)

Anna Woźniakowska Wodiczko – legenda i prawda (M. Klubiński: Bohdan Wodiczko)

Anna Bernat Facet nie do opisania (J. McBride: Załatw publikę i spadaj)

Zofia Wnuk Szara eminencja polskiego kina (J. Socha: Żebrowski)

Teresa Rutkowska Trzeba pisać pamiętniki… (A. Łapicki: Jutro będzie „Zemsta”) popularyzacja nauki i wiedzy

Piotr Wojciechowski Głóg, jesion i dąb (R. Mabey: Roślinny kabaret)

Magdalena Fikus Kruki Heinricha (B. Heinrich: Umysł kruka)

Paweł Pstrokoński Ptasi mózg (N. Emery: Ptasia inteligencja)

Czesław S. Nosal Mózg rządzi i błądzi (K. Nordengen: Mózg rządzi; H. Beck: Mózg się myli!)

Grzegorz Tomicki Leczenie pisaniem (J.W. Pennebaker, J.M. Smyth: Terapia przez pisanie)

Andrzej Brzozowski Szaleństwa psychologii (H. Arkowitz, S.O. Lilienfeld: Zdrowie psychiczne)

Zbigniew Mikołejko W lustrze szaleństwa (M. Marcinów: Historia polskiego szaleństwa. T. 1)

Filozofia

Jerzy Prokopiuk Skandalon dla epistemologii akademickiej (R. Wieczorek: Transcendentne stany poznawcze)

Religia | Kościół

Adriana Szymańska W imię prawdy i pojednania (A. Boniecki: Połączenie odebrane)

Adam Szostkiewicz W awangardzie Kościoła (Rysopis kapłana)

Stanisław Obirek Summa o. Ludwika (L. Wiśniewski: Nigdy nie układaj się ze złem)

Polityka | Społeczeństwo

Marek Tabin Charakter a dzieje (A. Leszczyński: No dno po prostu jest Polska)

Henryk Domański Warunki rozwoju (L.J. Jasiński: Potencjał i rozwój)

Paweł Kozłowski Widok z niedalekiej przyszłości (J.-H. Lorenzi, M. Berrebi: Świat przemocy)

Michał Kowalczyk Postprezydent (M. Wolff: Ogień i furia)

Adam Komorowski Prawda postprawdy (M. d’Ancona: Postprawda)

Reportaż | Literatura faktu

Marian Hanik Trzy prawdy o broni (D. Baum: Wolność i spluwa)

Bartosz Hlebowicz Z dziejów pogardy (D. Grann: Czas krwawego księżyca)

Dominika Słowik Hawana w pigułce (albo w dobrym drinku) (M. Kurlansky: Hawana)

Waldemar Kuligowski Plutokratycznych bulwarów mir (B. Judah: Nowi londyńczycy)

Paweł Zajas Pamięci zaginionego życia (H. Matar: Powrót)

Andrzej Wróblewski Dżihadyści i bibliofile (C. English: Przemytnicy książek z Timbuktu)

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk Spojrzenie z boku (T. Noah: Nielegalny)

Wojciech Górecki Na tropach parapaństw (T. Grzywaczewski: Granice marzeń)

Andrzej Sosnowski Cyrk dziwolągów (K. Sulej: Wszyscy jesteśmy dziwni)

Adriana Szymańska Lek przeciwko zniewoleniu (A. Kuźniak, E. Karpacz-Oboładze:Krótka historia o długiej miłości)

Urszula Glensk Kłopoty z Austrią, kłopoty z Polską (K. Bielas: Tropiciel złych historii)

Andrzej Zieliński Kobieta z klasą (E. Dzieduszycka: Podróżniczka)

O literaturze

Bożena Witowicz Polskość niejedno ma imię (P. Głuszkowski: Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna)

Maciej Kostrzewa Trwałość nici (J. Czapski, M. Czapska, K. Herbert, Z. Herbert: Korespondencja)

Helena Markowska Działo się (M. Bieńczyk: Katastrofy i wypadki w czasach romantyków)

Rafał Rżany W zupełności oddany (G. Wróblewski: Miejsca styku)

Jerzy Franczak Potpourri (J.D. Lyons: Literatura francuska)

Wojciech Kaliszewski W męskim świecie Conrada (M. Malessa-Drohomirecka: Konwencje. Stereotypy. Złudzenia)

Konrad Zych Długi cień miłoszologii (M. Bernacki: Miłosz. Spotkania)

Łukasz Żurek Literatura – Znawca (B.M. Wolska: Nikt nie rodzi się strukturalistą)

Jarosław Petrowicz Poeci opolskiego odcinka Odry (B. Suwiński: Po tej stronie rzeki)

Poezja

Paweł Tański Barszcz i językowe chwasty (W. Kass: Ufność)

Agnieszka Nęcka Na fali wspomnień (H.J. Kozak: Udane życie)

Halyna Dubyk Lubelskie perspektywy (Lublin z dala, Lublin z bliska)

Bogumiła Kaniewska Poetyckie pacierze (T. Ferenc: Wiersze)

Aleksandra Suchecka Pytania codzienności (E. Lipska: Pamięć operacyjna)

Marek Olszewski Potyczki (A. Jabłońska: Raport wojenny)

Proza polska

Wojciech Kaliszewski Stan niewinności (W. Wirpsza: Sama niewinność)

Paulina Adamczyk Wieś „wyklętego” (J. Rybowicz: Zwariować z życia)

Jacek Bielawa Konstrukcja łatwopalna (Z. Rudzka: Krótka wymiana ognia)

Mata Tomczok Kupcy weneccy w Zamościu (A. Wojdowicz: Córka głosu)

Jan Burnatowski Z czarciego nasienia (M. Milewska: Latawiec z betonu)

Maciej Libich Nauka w służbie miłości (J.L. Wiśniewski: Spowiedź niedokończona)

Dariusz Nowacki Ekscentryczny nadmiar (W. Pieniążek: To, co zostaje)

Proza obca

Agnieszka Podpora Szoa w relacji bliskości (S. Liebrecht: Cięcie)

Aleksandra Berkieta Za granicą niepamięci (S. Lebiediew: Granica zapomnienia)

Tomasz Dobrogoszcz Ci wspaniali mężczyźni (D. Szalay: Czym jest człowiek?)

Patrycja Chajęcka Bezwstydny żywot (M. Tsitas: Bóg mi świadkiem)

Justyna Magiera Grzech pierworodny (V. Hjorth: Spadek)

Elżbieta Żurawska Trylogia o Maj – tom drugi (K. Sandberg: Być rodziną)

Paulina Małochleb Ciało kobiece i prawo do niego (S. Oksanen: Norma)

Tomasz Jopkiewicz Mozolne cenzurowanie prawdy (J. le Carré: Szpiegowskie dziedzictwo)

Łukasz Saturczak Snobistyczny Nowy Jork (H. Kunzru: Białe łzy)

Marek Paryż Inny świat (S. Krasikov: Patrioci)

Marta Ewa Rogowska Miłość po 11 września (A. Lish: Następne życie)

Dla młodzieży

Iwona Gralewicz-Wolny Panna Calpurnia i pan Darwin (J. Kelly: Niezwykły świat Calpurnii Tate)

Ilona Starosta Pomaluj mój świat (M. Zürcher: Robin Graficiarz)

Jolanta Kossakowska Sowy, duchy i mroczne sekrety (D. Walliams: Cwana ciotuchna)

Anna Wiśniewska-Grabarczyk O Pozytywce bez Pozytywki (G. Kasdepke: Wielki powrót detektywa Pozytywki)

Małgorzata Kąkiel Prawda prosto poetycko (H. Delforge, Q. Gréban: Mama)

Ewa Gruda Niedźwiedź dla każdego (K. Minasowicz: Mój przyjaciel niedźwiedź)

Hanna Diduszko Popatrzmy na jajo z uwagą (E. Piotrowska, A. Gwis: Jajo)

Noty

J. Olaszek: Przeciw PRL

60 lat

P.G. Zimbardo, R.K.M. Sword: Żyj lepiej, kochaj mądrzej

X. Jinping: Chińskie marzenie

A. Kurek: Szczęśliwy jak łosoś

A. Pomiankowska-Wronka: Diabeł nie pyta o jutro

S. Rusin: Loża barbarzyńców

S. López Rubio: Wstąp do El Encanto

N. Alderman: Siła

P. Markaris: Niespłacone długi

Języczek uwagi

Jan Gondowicz Alcyone

 

Wróć do listy numerów