O piśmie

„Nowe Książki” popularyzują nowości polskiego rynku wydawniczego, publikując co miesiąc ponad siedemdziesiąt recenzji i not. Każdy numer otwiera obszerna rozmowa z autorem, a zamykają felietony, kronika i rejestry nowości. Miesięcznik promuje czytelnictwo wśród wszystkich grup wiekowych społeczeństwa polskiego i lansuje styl życia, w którym istotną rolę pełni książka. Pismo adresowane jest do polskiej publiczności czytelniczej, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników książki, oczytanego szesnastolatka i profesora uniwersytetu. Zawartość miesięcznika oddaje bogaty, wielowątkowy obraz naszego piśmiennictwa.

Redakcja czasopisma stara się angażować „Nowe Książki” w dzieło przywracania należnego miejsca krytyce artystycznej, odbudowy kryteriów wartościowania utworów, oparcia ich na wartościach artystycznych, podważania hierarchii marketingowych. Dlatego często można tu spotkać recenzje książek, o których gdzie indziej się nie pisze. Poszukując autorów i pozycji do omówienia, redakcja dostrzega i dowartościowuje pomijane w głównym nurcie zjawiska, postaci i środowiska.

Autorami miesięcznika są krytycy literaccy, naukowcy różnych dyscyplin, pisarze, publicyści.

Przejrzysty, tematyczno-gatunkowy układ numeru pozwala szybko trafić do treści interesujących czytelnika, a podobizna okładki i precyzyjna nota bibliograficzna przy każdej recenzji odnoszą do określonej książki i umożliwiają jej zapamiętanie.

Od 2019 roku „Nowe Książki” doświadczają licznych zmian kształtu: od propozycji nowych działów, poprzez nieużywane dotąd formy wypowiedzi, po zmianę papieru na lżejszy i pozbawiony połysku. Autorzy nowo wprowadzonego działu „Literatura i kino” analizują zjawiska na styku obu sztuk, w „Książkach do słuchania” piszemy o nowościach ze świata audiobooków, „Kontrapunkt” to zderzenie dwóch spojrzeń na jeden utwór. Na łamy powrócił dział „Jaka jesteś, klasyko?”, natomiast „Przeoczone” to rubryka przypominająca książki nienowe, lecz warte dostrzeżenia, a dział „Literatura popularna”, prócz kryminału i fantastyki przygląda się również komiksowi. Redakcja organizuje debaty krytyków (np. o literaturze kobiet czy Kulcie Łukasza Orbitowskiego) i zamawia przeglądowe artykuły tematyczne (np. o polskiej prozie historycznej, współczesnej literaturze czeskiej lub dziennikach pisarzy).

Popularyzacji nowości proponowanych przez wydawnictwa służy „Kurier Nowych Książek”, comiesięczna wkładka informacyjna.

Redakcja miesięcznika przyznaje co roku Nagrodę „Nowych Książek” za najlepszą książkę omówioną na naszych łamach. W 2019 roku otrzymała ją Maria Poprzęcka za zbiór esejów Impas.

Wspólnie z Festiwalem Nauki w Warszawie „Nowe Książki” organizują co roku konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową o Nagrodę Złotej Róży. W roku 2020 otrzymał ją  Łukasz Lamża za książkę Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? („Czarne”).
Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki. Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na Facebooku: facebook.com/noweksiazki