O piśmie

„Nowe Książki” popularyzują nowości polskiego rynku wydawniczego, publikując co miesiąc ponad siedemdziesiąt recenzji i not. Każdy numer otwiera obszerna rozmowa z autorem, a zamykają felietony, kronika i rejestry nowości. Miesięcznik promuje czytelnictwo wśród wszystkich grup wiekowych społeczeństwa polskiego i lansuje styl życia, w którym istotną rolę pełni książka. Pismo adresowane jest do polskiej publiczności czytelniczej, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników książki, oczytanego szesnastolatka i profesora uniwersytetu. Zawartość miesięcznika oddaje bogaty, wielowątkowy obraz naszego piśmiennictwa.

Redakcja czasopisma stara się angażować „Nowe Książki” w dzieło przywracania należnego miejsca krytyce artystycznej, odbudowy kryteriów wartościowania utworów, oparcia ich na wartościach artystycznych, podważania hierarchii marketingowych. Dlatego często można tu spotkać recenzje książek, o których gdzie indziej się nie pisze. Poszukując autorów i pozycji do omówienia, redakcja dostrzega i dowartościowuje pomijane w głównym nurcie zjawiska, postaci i środowiska.

Autorami miesięcznika są krytycy literaccy, naukowcy różnych dyscyplin, pisarze, publicyści.

Przejrzysty, tematyczno-gatunkowy układ numeru pozwala szybko trafić do treści interesujących czytelnika, a podobizna okładki i precyzyjna nota bibliograficzna przy każdej recenzji odnoszą do określonej książki i umożliwiają jej zapamiętanie.

Od 2019 roku „Nowe Książki” doświadczają licznych zmian kształtu: od propozycji nowych działów, poprzez nieużywane dotąd formy wypowiedzi, po zmianę papieru na lżejszy i pozbawiony połysku. Autorzy nowo wprowadzonego działu „Literatura i kino” analizują zjawiska na styku obu sztuk, w „Książkach do słuchania” piszemy o nowościach ze świata audiobooków, „Kontrapunkt” to zderzenie dwóch spojrzeń na jeden utwór. Na łamy powrócił dział „Jaka jesteś, klasyko?”, natomiast „Przeoczone” to rubryka przypominająca książki nienowe, lecz warte dostrzeżenia, a dział „Literatura popularna”, prócz kryminału i fantastyki przygląda się również komiksowi. Redakcja organizuje debaty krytyków (np. o literaturze kobiet czy Kulcie Łukasza Orbitowskiego) i zamawia przeglądowe artykuły tematyczne (np. o polskiej prozie historycznej, współczesnej literaturze czeskiej lub dziennikach pisarzy).

Redakcja miesięcznika przyznaje co roku Nagrodę „Nowych Książek” za najlepszą książkę omówioną na naszych łamach. W 2020 roku otrzymał ją Jan Tomkowski za tom Pan Tadeusz - poemat metafizyczny („Ossolineum”).
Wspólnie z Festiwalem Nauki w Warszawie „Nowe Książki” organizują co roku konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową o Nagrodę Złotej Róży. W roku 2020 otrzymał ją  Łukasz Lamża za książkę Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? („Czarne”).
Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki. Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na Facebooku: facebook.com/noweksiazki